Gmina Mikołajki to idealne miejsca na wypoczynek aktywny, także ten związany z lądem. Polecamy trasy rowerowe, które sami sprawdziliśmy.

SZLAKIEM ŁABĘDZIA NIEMEGO

Trasa prowadzi malowniczą drogą dookoła jeziora Łuknajno. To jedyny w Polsce rezerwat łabędzia niemego oraz największe siedlisko ptactwa wodnego. Podróżując rowerzysta odwiedzi 3 wieże widokowe, które w pełni pozwolą mu cieszyć się otaczającym krajobrazem tego wyjątkowego rezerwatu. Droga prowadzi przez kanał łączący Łuknajno z największym w Polsce, jeziorem Śniardwy. Łączna długość to około 20 km.

PĘTLA NA PÓŁNOC OD MIKOŁAJEK

Pętla prowadzi przez malownicze sołectwa gminy Mikołajki. W miejscowościach znajdują się liczne cmentarze ewangelickie sięgające XIX wieku, upamiętniające pierwotnych mieszkańców tutejszych terenów – Mazurów. Trasa wiedzie przez klimatyczne tereny wiejskie, usiane tradycyjną architekturą mazurską. Stare Sady ulokowane są nad brzegiem jeziora Tałty. To daje wsi wyjątkowy charakter i sprawia, że najczęstszymi gośćmi są właśnie żeglarze. Długość trasy 22 km.

PĘTLA BEŁDANY

Pętla prowadzi malowniczymi drogami puszczy piskiej. Jedną z największych atrakcji na trasie jest przeprawa promem linowym. Jest to jedyna taka jednostka pływająca po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Podróż po obszarze hodowli konika polskiego daje duże szanse na spotkanie tego zwierzęcia. Konie przemieszczają się w stadzie i bardzo często wychodzą na drogę. Na półmetku na rowerzystów czeka śluza Guzianka. Łączy ona jezioro Nidzkie z jeziorami Guzianka Mała i Guzianka Wielka, których poziom jest o 2 metry wyższy. Trasa przejezdna tyko w okresie sezonu letniego. Długość trasy około 40 km.

MAŁA PĘTLA NA POŁUDNIE OD MIKOŁAJEK

Trasa wyróżnia się spośród innych. Dlaczego? Obowiązkowym elementem wycieczki jest przeprawa promem linowym, który łączy 2 brzegi jeziora Bełdany. Popielno to jeden z przystanków żeglarzy pływających po jeziorze Śniardwy. W miejscowości żyje populacja konika polskiego, który jest symbolem tego miejsca. Nie sposób pominąć Galindii, będącej odzwierciedleniem grodu dawnego ludu, który władał tymi terenami do XIII wieku.

PĘTLA BEŁDANY - ŚNIARDWY

Trasa prowadzi dookoła jezior Bełdany oraz Śniardwy. Nie obejmuje przeprawy promowej, dzięki czemu jest przejezdna przez cały rok. Jednym z obowiązkowych punktów jest półwysep Szeroki Ostrów, z którego podziwiać można panoramę Śniardw. Trasa w większości prowadzi przez drogi szutrowe. Można pokonać ją rowerem trekkingowym. Długość około 100 km.

PĘTLA NA ZACHÓD OD MIKOŁAJEK

Trasa poprowadzona drogami szutrowymi oraz asfaltowymi, które w minimalny sposób użytkowane są przez ruch samochodowy. Ukazująca urok polskich wsi oraz mazurskich lasów. Obowiązkowym elementem wycieczki jest wizyta na dzikiej plaży nad jeziorem Majcz Wielki. Schowany w środku lasu akwen charakTeryzuje się niebywałą czystością. Trasa przejezdna dla rowerów miejskich. Długość odcinka 34 km.

TRASA MIKOŁAJKI - TAŁTY - ŁAWKI - MIKOŁAJKI

Trasa prowadzi przez kanał Tałcki oraz Mioduński, które stanowią szlak żeglowny do takich miast, jak Giżycko oraz Węgorzewo. Długość trasy 31 km.

PĘTLA WOKÓŁ JEZIOR TAŁTY I RYŃSKIE

Pętla prowadzi dookoła jezior Talty i Ryńskie przez miejscowość Ryn. Trasa urozmaicona - poprowadzona przez drogi leśne, szutrowe oraz asfaltowe o niskim natężeniu ruchu drogowego. Pomiędzy miejscowościami Notyst Wielki i Jora Wielka oznaczyliśmy jeden z piękniejszych punktów widokowych na trasie.

Mała pętla rowerowa nad jeziora Łuknajno i Śniardwy

Lekka trasa nad jezioro Łuknajno oraz Śniardwy. 11-kilometrowa pętla idealnie nada się na przejażdżkę z dzieckiem. W miejscowości Łuknajno znajdują się dwie wieże widokowe.