Szukasz ciekawego przykładu literatury fantasy i zastanawiasz się nad Diuną? Jeśli tak to przed sięgnięciem po ten klasyk może powstrzymać Cię utrzymanie odpowiedniej chronologii. Za chwilę podpowiemy Ci, w jakiej kolejności czytać Diunę, by rozkochać się w tych opowiadaniach, a z czasem także do nich powracać. Sprawdź koniecznie, jeśli sam tytuł nie jest Ci obcy.

Lata 60. czyli dokładnie te, w których powstała Diuna, były bardzo ciekawe dla literatury science fiction. To właśnie wówczas powstało wiele światowych dzieł, w tym także Diuna, którą całkiem niedawno poznało wiele osób. Ogniem zapalnym dla wzrastającej popularności tego dzieła była ekranizacja filmowa, bo warto podkreślić, że samo dzieło tuż po powstaniu nie było tak rozchwytywane. 

Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Diuna to opowieść ponadczasowa, ekskluzywna i wyjątkowo bogata dla całego gatunku. Każdy, kto po nią sięga może doznać niewiarygodnych wrażeń, a przede wszystkim przenieść się w zupełnie inną rzeczywistość.

Kilka słów o samej Diunie  - na czym polega jej fenomen?

Autorem Diuny jest Frank Herbert, który pracował nad powieścią przez około 6 lat. Publikacją Diuny z początku zajmował się miesięcznik, dopiero później udało się ją opublikować w formie całej książki. 

Oczywiście światem opisanym w Diunie czytelnicy zachwycili się bardzo szybko, a arcydzieło science fiction otrzymało liczne nagrody.

Diunę warto przeczytać dla samego świata przedstawionego na kolejnych stronach. Jest on niezwykły i bardzo dokładnie opisany. Ważne są tu jednak także przesłanie i wątki poboczne. Autor skupia się bowiem na opisaniu tego, co stanie się ze światem, gdy technologia wymknie się spod kontroli. Jak może ona wyglądać i do czego doprowadza nieprzestrzeganie reguł. 

Sama akcja powieści toczy się na pustynnej planecie Arrakis, nazywanej właśnie Diuną. Spór na niej toczą dwa rody, a dodatkowym zagrożeniem jest znaczny rozwój technologii, nad którą nie potrafią już zapanować. Jak zakończy się ta historia i czy właściwie ma ona swój koniec?

W jakiej kolejności czytać uniwersum Diuny?

Oczywiście najprostszym ze sposobów czytania Diuny jest zachowanie kolejności ukazywania się książek. Warto jednak także pomyśleć nad sięgnięciem po dzieła zgodnie z chronologią wydarzeń. 

Jeśli zdecydujemy się na czytanie Diuny według daty wydania to będzie się to przedstawiało następująco:

 1. Diuna (1965)
 2. Mesjasz Diuny (1969)
 3. Dzieci Diuny (1976)
 4. Bóg Imperator Diuny (1981)
 5. Heretycy Diuny (1983)
 6. Kapitularz Diuną (1985)
 7. Ród Atrydów (1999)
 8. Ród Harkonnenów (2000)
 9. Ród Corrinów (2001)
 10. Dżihad Butleriański (2002)
 11. Krucjata przeciw maszynom (2003)
 12. Bitwa pod Corrinem (2004)

Dodatkowych wydań Diuny jest jeszcze co najmniej kilkanaście, a Brian Herbert zapowiada wydanie kolejnych. Po Kroniki Diuny warto sięgnąć na różnych etapach zapoznawania się z literaturą science fiction, ale można podarować je także innym, na różnorodne okazje. To może być ciekawy pomysł na prezent na święta lub urodziny. Spraw bliskiej osobie możliwość przeżycia niezapomnianych wrażeń literackich. 

---ARTYKUŁ SPONSOROWANY---

Dodaj komentarz