Od 4 marca w Mikołajkach ponownie odbywac się będzie Europejski Kongres Samorządów. To już 9. edycja tego wydarzenia.

 

Już dziś zarejestruj swoje uczestnictwo w największym wydarzeniu poświęconym sytuacji i wyzwaniom polskiego i europejskiego samorządu – IX Europejskim Kongresie Samorządów, który odbędzie się w dn. 4-5 marca 2024 r. w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.

IX Europejski Kongres Samorządów, 4-5 marca 2024 r.,Hotel Gołębiewski w Mikołajkach
Rejestracja pod linkiem:

https://economicforum.pl/rejestracja-eks/index....Serdecznie zapraszamy!

 
 
 
 

 

 

 

 

UCZESTNICY

 
 
 
 

 

Wśród uczestników, którzy potwierdzili swój udział w IX Europejskim Kongresie Samorządów znaleźli się m.in.: Piotr Zgorzelski – Wicemarszałek Sejm RP, Tadeusz Truskolaski – Prezydent Białystok, Elżbieta Piniewska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Grzegorz Napieralski – Poseł Sejm RP, Tomasz Frankowski – Poseł Parlament Europejski, Oksana Dmytrieva – Deputowana Rada Najwyższa Ukrainy, Violeta Labazyuk – Przewodnicząca Chmielnicka Rada Obwodowa, Karol Nawrocki – Prezes Instytut Pamięci Narodowej, Renata Bem – Dyrektor Generalna UNICEF Polska, Konrad Nowakowski – Prezes Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań, Katarzyna Suchcicka – Prezes OX2 w Polsce.

(stan na 01.02.2024 r.)

 
 
 
 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

GŁÓWNY PARTNER WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

 
 
 
 

 

Marcin Kuchciński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Stojąc u progu 4. edycji Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, cieszę się, że ponownie będziemy gościć to prestiżowe wydarzenie na Warmii i Mazurach. Dwudniowe spotkanie, które corocznie gromadzi ekspertów i liderów samorządów, staje się nie tylko platformą do dyskusji, ale także ważnym miejscem wymiany doświadczeń i inspiracji.

W tym roku Kongres nabiera szczególnego znaczenia z uwagi na dwie istotne rocznice: 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz 25-lecie funkcjonowania samorządów województw w Polsce. Obie te daty są nie tylko okazją do świętowania, ale przede wszystkim do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami i wyzwaniami, które przed nami stoją.

W ciągu dwudziestu lat członkostwa w Unii Europejskiej Polska przeszła znaczącą transformację, która była możliwa dzięki aktywnemu uczestnictwu w strukturach wspólnotowych. Dzięki dostępowi do funduszy unijnych nasze regiony mogły się dynamicznie rozwijać, modernizując infrastrukturę, wspierając lokalne przedsiębiorczości i zwiększając swoją konkurencyjność. Jednocześnie, 25 lat samorządów województw to dowód na to, że decentralizacja i dawanie większych uprawnień lokalnym władzom przyczynia się do budowania silnych i odpornych społeczeństw.

Temat przewodni tegorocznego Kongresu, „Przyszłość idei decentralizacji w zmieniającym się świecie”, stawia nas przed kluczowym pytaniem o przyszłość zarządzania lokalnego i regionalnego w obliczu globalnych zmian. Musimy analizować i reagować na wyzwania takie jak pandemia, kryzysy ekonomiczne czy zmiany klimatyczne. Te wydarzenia wskazują na konieczność przemyślanej adaptacji i innowacji w zakresie zarządzania lokalnego.

Kongres w Mikołajkach jest okazją do głębokiej dyskusji na temat tych wyzwań oraz poszukiwania nowych, efektywnych form zarządzania. Będziemy rozmawiać o tym, jak samorządy mogą lepiej reagować na potrzeby mieszkańców, jak mogą być bardziej innowacyjne i jak mogą skuteczniej współpracować zarówno wewnątrz kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

 
 
 
 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

 

 

 

WARSZTATY

 
 
 
 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

Uczestnicy Europejskiego Kongres Samorządów mogą nieodpłatnie wziąć udział w warsztatach, które pomogą im rozwinąć kompetencje istotne dla skutecznego funkcjonowania w obszarze samorządowym (obowiązują zapisy - ilość miejsc ograniczona).

Poniżej przedstawiamy jedną z propozycji tematycznych warsztatów:

Dr Bożena Wroniszewska-Drabek, mgr Małgorzata Klich, Akademia Humanitas - "City Placement. Nowy element strategii zintegrowanej komunikacji marketingowej miast i regionów."

O potencjale marketingowym City Placement przekonały się także takie miasta jak: Rzym, Paryż, Barcelona, ale także Wrocław, Toruń, Opole, Zakopane, Łódź, Bydgoszcz i Warszawa. Dlaczego miasta decydują się na tą formę promocji? Czy jest alternatywą do tradycyjnych form reklamy? Czy ten element strategii wpływa na pozycjonowanie marki miasta? Czy wzrasta jego rozpoznawalność? Kto jest odbiorcą i jak stać się nadawcą w zintegrowanej komunikacji?

Warsztat skierowany jest przede wszystkim do przedstawicieli władz miasta, radnych, pracowników biur prasowych, osób zarządzających i pracowników wydziałów/biur marki miasta, kultury, sportu, organizacji pozarządowych, aktywności obywatelskiej i rozwoju, młodzieżowych rad miasta.

 
 
 
 

 

 

 

 

SPOTKANIA AUTORSKIE

 
 
 
 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

Udział w Europejskim Kongresie Samorządów daje niepowtarzalną szansę spotkania z autorami bestsellerów książkowych z obszarów polityki, gospodarki, i tematyki społecznej. Wśród autorów, z którymi będzie można spotkać się w trakcie tegorocznej edycji wydarzenia, będzie m.in.: Marek Budzisz, polski publicysta, historyk, dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej oraz ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich, autor książki „Pauza strategiczna. Polska wobec ryzyka wojny z Rosją”.

Chętnie skupiamy się na detalach – nowinkach technicznych wprowadzanych w czasie konfliktu nad Dnieprem, na efektownych epizodach walk. Tracimy jednak szerszy obraz sytuacji i przestajemy się zastanawiać nad konsekwencjami wydarzeń, naiwnie wierząc, że pozytywne zakończenie wojny już zostało zadekretowane i wystarczy tylko na nie poczekać. A tymczasem fakty są zupełnie inne. Miło brzmiące w uszach pogłoski o upadku Rosji są dalekie od prawdy. Jej gospodarka nie słabnie. W ciągu kilku najbliższych lat Rosja odbuduje swe siły zbrojne, co oznacza, że w czasie, kiedy będziemy się spierać w sejmie o kolejne rządy koalicyjne, Polska może stanąć przed groźbą pełnoskalowego konfliktu z Rosją.

(Źródło - Wydawnictwo Zona Zero)

 
 
 
 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

PANELE Z POPRZEDNIEJ EDYCJI EUROPEJSKIEGO KONGRESU SAMORZĄDÓW 2023

 
 
 
 

 

W czasie zeszłorocznej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się m.in. debata poświęcona pozycji kobiet w obszarze zarządzania samorządami. Na potrzebę zwiększenia liczby kobiet w samorządach terytorialnych, w tym na kierowniczych stanowiskach – wskazywały uczestniczki panelu dyskusyjnego „Samorząd na obcasach” – siła kobiet w samorządzie”. Na najwyższych stanowiskach w samorządzie zasiada tylko jedna dziesiąta kobiet, jedną z przyczyn niskiego udziału kobiet w kierowaniu gminami, wsiami i miastami są stereotypy społeczne. Jak podkreślano podczas dyskusji o skuteczności kobiet kierujących samorządami świadczą m.in. pozyskiwane inwestycje. Według Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, Prezydentki Słupska, kobiety są bliżej mieszkańców wsi, miast. „My kobiety widzimy więcej, szerzej, dostrzegamy codzienne problemy mieszkańców. Nie kryjemy emocji, na których można wiele zbudować” – przekonywała.

Relacja PAP pod linkiem: https://www.pap.pl/mediaroom/1545330%2Ceks-miko...

 
 
 
 

 

 

 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

PROGRAM EDUKACYJNY

 
 
 
 

 

W ramach grantu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizujemy program edukacyjny pt. „Projekt: środowisko”, który rozpoczął się konferencją Forum Zrównoważonego Rozwoju w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu w 2023 r. Zwieńczeniem projektu będzie zorganizowany w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w dniach 4-5 marca 2024 r. Europejski Kongres Środowiskowy, na którym odbędą się panele dyskusyjne dotyczące ochrony środowiska. Obecnie prowadzimy kampanię ekspercką, w ramach której publikujemy artykuły ekspertów z Polski i zagranicy na temat ochrony środowiska w samorządach. Na naszej stronie ukazały się już trzy teksty na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Rozwój miast w duchu efektywności energetycznej i obiegu zamkniętego odpowiedzią na wyzwania środowiskowe: https://www.forum-ekonomiczne.pl/publication/rozwoj-miast-w-duchu-efektywnosci-energetycznej-i-obiegu-zamknietego-odpowiedzia-na-wyzwania-srodowiskowe/

Ochrona środowiska w miastach: https://www.forum-ekonomiczne.pl/publication/ochrona-srodowiska-w-miastach/

Miasta jako liderzy zrównoważonego rozwoju: https://www.forum-ekonomiczne.pl/publication/miasta-jako-liderzy-zrownowazonego-rozwoju/

 
 
 
 

 

Pobierz obrazki

 
 

 

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

 
 
 
 
Dodaj komentarz