Mikołajki zajęły 33. miejsce w Polsce w kategorii miasteczek i tym samym pierwsze w powiecie mrągowskim wśród wszystkich samorządów w rankingu najbogatszych samorządów w 2022 roku przeprowadzonym przez ekspertów Czasopisma "Wspólnota".

"Wspólnota" to największy dwutygodnik branżowy zajmujący się tematyka samorządności w Polsce. Ich niezależni eksperci przygotowują klasyfikacje w oparciu o konkretne dane i tak było w tym przypadku. Mikołajki w rankingu najbogatszych samorządów od samego początku wypadały bardzo dobrze zajmując wysokie miejsca. Teraz nasz samorząd uzyskał wynik zamożności na poziomie 6226,77 zł per capita, co pozwoliło na awans z miejsca 60. w roku 2021 na 33. w roku 2022.

- Realizujemy wiele inwestycji poprawiających kluczową infrastrukturę w Gminie a to wpływa na jakość życia mieszkańców oraz atrakcyjność Mikołajek jako miasta turystycznego - mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek. - To ma przełożenie na dochody zarówno naszych mieszkańców, przedsiębiorców jak i samego samorządu.

Wynik ten jest najlepszym wśród wszystkich samorządów w powiecie mrągowskim. Pozostałe samorządy ziemi mrągowskiej uzyskały miejsca w rankingu wspólnoty: Mrągowo - 150. (spadek z miejsca 71.), Gmina Mrągowo - 1064 (spadek z miejsca 734.), Piecki - 822 (spadek z miejsca 675.), Sorkwity - 215 (awans z miejsca 299.). Sam Powiat Mrągowski awansował z miejsca 124 na 114.

Metodologia badań oraz szczegóły dotyczące w rankingu znajdziecie na stronie "Wspólnoty".

Komentarze  
0 # Helena 2023-09-12 15:25
Trudno uwierzyć! Przecież Pan Burmistrz Mikołajek twierdzi, że gmina jest bardzo biedna. Nie stać jej na dofinansowanie drogi kolejowej do Mikołajek. Jeżeli nie mamy szans na dojazdy pociągiem do Mikołajek, to gmina będzie jeszcze biedniejsza. Mieszkańców nie przybędzie, a turyści wybiorą inne miejsca na wydawanie swoich pieniędzy podczas urlopu.
Nie każdy może przebyć 600 km własnym samochodem, nie każdy może lecieć samolotem do Szyman, nie każdy jest w stanie jechać 8 godzin autobusem. Przyczyny: wiek, odległość, stan zdrowia. A przybywa emerytów chętnych do zwiedzania pięknych zakątków Polski i tych których stać na to, aby wyjechać choćby na kilka dni z dużego miasta.
Bez turystów gmina się nie wzbogaci Panie Burmistrzu! I jej mieszkańcy też nie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Kapsel 2023-09-12 18:53
Od kiedy sieć kolejowa to zadanie samorządu lokalnego? Trochę się pani kierunek pretensji pomylił, bo to nie gminy utrzymują i planują siatkę połączeń kolejowych...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Helena 2023-09-16 15:45
Cytuję Kapsel:
Od kiedy sieć kolejowa to zadanie samorządu lokalnego? Trochę się pani kierunek pretensji pomylił, bo to nie gminy utrzymują i planują siatkę połączeń kolejowych...Nie pomylił mi się żaden kierunek:))
Proszę sobie przeczytać ten artykuł:
https://mazury24.eu/aktualnosci/kolejowe-zamieszanie-na-mazurach-burmistrz-mikolajek-to-nierealne,13646
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Helena 2023-09-16 15:51
Cytuję Kapsel:
Od kiedy sieć kolejowa to zadanie samorządu lokalnego? Trochę się pani kierunek pretensji pomylił, bo to nie gminy utrzymują i planują siatkę połączeń kolejowych...

Proponuję również ten artykuł:
https://mazury24.eu/aktualnosci/koniec-marzen-o-modernizacji-tej-linii-kolejowej-na-mazurach,13959
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Kapsel 2023-09-16 18:12
Ten portal to nie jest dobre źródło informacji, ponieważ zajmuje się głównie kopiowaniem treści z innych serwisów a poza tym ich "dziennikarze" mylili nazwy jezior czy lokalizację miejscowości na Mazurach.
Ale nawet tam jest wytłumaczone, że kolej to zadanie państwa. I jest wyjaśnione na co stać iw jakim zakresie samorządy. Proszę DOKŁADNIE i ZE ZROZUMIENIEM przeczytać, bo się pani ośmiesza...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Helena 2023-09-26 11:28
Kolej, to nie tylko szyny i wagony. Toteż proponuję: " Proszę DOKŁADNIE I ZE ZROZUMIENIEM" przeczytać na co Samorząd nie chciał dać pieniędzy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
Dodaj komentarz