Pamięć o zmarłych towarzyszy wszystkim ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca i czasu, światopoglądu i religii.

Już w październiku porządkujemy groby swoich bliskich i zdobimy je chryzantemami. Zgodnie z polską tradycją pierwszego i drugiego listopada – w dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zmarłych gromadzimy się na cmentarzach, przy grobach bliskich i zapalamy znicze – dowód naszej pamięci, miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.
Święto Zmarłych to także dzień pamięci o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięci o samotnych żołnierskich mogiłach.

Wzorem ubiegłych lat, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Olszewie  włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Jej celem jest upamiętnianie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych, jak również pielęgnowanie pamięci o zmarłych z najbliższego otoczenia, W szkole, w ramach tegorocznej akcji przeprowadzono szereg działań:

  • Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało październikową zbiórkę zniczy.

  • Uczniowie klasy V, VII oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz ze swoimi

wychowawcami odwiedzili lokalne miejsca pamięci i poznali związaną z nimi historię;

  • Zgodnie z wieloletnią tradycją posprzątano i zapalono znicze na znajdujących się w najbliższej okolicy, opuszczonych i zapomnianych mogiłach z czasów I i II wojny światowej;

  • Przygotowano gazetkę szkolną upamiętniająca znanych Polaków, którzy zmarli na przestrzeni ostatnich lat.

  • Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w wojewódzkim konkursie „Miejsca pamięci narodowej w mojej ojczyźnie”, przygotowując pracę konkursową na temat: „Niezapomniane mogiły z czasów I i II wojny światowej w mojej małej ojczyźnie”.

Inicjatywa podjęta przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły w dużej mierze przyczyniła się do rozpropagowania wiedzy na temat miejsc pamięci znajdujących się w naszej okolicy.

 

Dodaj komentarz