Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 Rally2) powtórzył sukces z 2019 roku i po raz drugi w swojej karierze wywalczył zwycięstwo w polskiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Europy.

Urzędujący mistrz Europy, pilotowany przez Aleksieja Arnautowa, przez cały rajd utrzymywał wysokie, ale co najważniejsze – także równe tempo. Łukjaniuk objął prowadzenie po OS 7 i nie oddał go aż do mety, kontrolując sytuację w zawodach. Drugie miejsce wywalczył Andreas Mikkelsen (Skoda Fabia Rally2) – zwycięzca Rajdu Polski w sezonie 2016. Norweg, jadący w duecie z Olą Floene, stracił 18,4 s do Łukjaniuka. Życiowy wynik, w swoim zaledwie dziewiątym starcie w mistrzostwach Europy, wywalczył Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally2). Kierowca ORLEN Team, wraz z Szymonem Gospodarczykiem, uplasował się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej zawodów. Jednocześnie Marczyk i Gospodarczyk zwyciężyli w klasyfikacji krajowego czempionatu, umacniając się na prowadzeniu w tym cyklu.

77. edycja Rajdu Polski, obchodzącego w tym roku swoje stulecie, odbyła się w dniach 18-20 czerwca. Zawody z bazą w Mikołajkach stanowiły inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC), a także drugą odsłonę rywalizacji w ramach ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łącznie zgłosiły się aż 102 załogi, w tym 44 dysponujące rajdówkami Rally2/R5, czyli najszybszymi i najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami dopuszczonymi do startów RSMP i FIA ERC.

Szczegółowa relacja na stronie Rajdu Polski.