Przedstawiamy trasy rowerowe na terenie Gminy Mikołajki, przygotowane przez Informacje Turystyczną w Mikołajkach. Mapy dostępne do wydruku lub jako pliki gpx do większości popularnych nawigacji. 
 

Trasa Mikołajki – Dybowo – Łuknajno – Mikołajki

trasa dybowo_luknajno

Wyruszamy z centrum miasta. Jedziemy promenadą, a za klubem żeglarskim skręcamy pod górkę na ulicę Kajki. Kierujemy się do wsi Stawek. Czeka nas cały czas prosta droga. Od Stawku asfalt zmienia się w szutrówkę, a my podróżując otoczeni jesteśmy okolicznymi łąkami. Kierujemy się na półwysep Dybowski. Docieramy na wzgórze gdzie znajduje się wieża nadawczo-odbiorcza. Przed kilkoma laty był to najwyższy punkt widokowy, z którego można było obejrzeć jezioro Śniardwy oraz odległą panoramę Mikołajek. Obok wieży znajduje się największy w okolicy głaz. Ze wzniesienia można ujrzeć nasze Mazurskie Morze. Wracając trzymamy się trasy, którą wskazuje GPS i skręcamy w prawą stronę. Jadąc cały czas prosto drogą polną docieramy do małej wsi Łuknajno. Po drodze przejeżdżamy przez most nad kanałem łączącym jeziora Łuknajno i Śniardwy. Tuż za nim, po prawej stronie znajduje się Folwark Łuknajno, na którego terenie stoi wieża widokowa na jezioro Śniardwy. Po drugiej stronie ulicy znajduje się ścieżka, która prowadzi do drugiego punktu widokowego na jezioro Łuknajno. Wracamy do miasta trzymając się cały czas szutrówki. Po drodze polecamy zboczyć z trasy i udać się na wieżę widokową, z której również można podziwiać jezioro Łuknajno. Wracając dojeżdżamy do ulicy Papieża Jana Pawła II, skąd do centrum miasta już tylko krótki odcinek drogi.

plik .gpx

Trasa Mikołajki - Mrągowo

trasa mikolajki_mragowo

Mikołajki - ścieżka pieszo–rowerowa. Przechodzimy pasami przy hotelu Gołębiewskim na drugą stronę drogi krajowej nr 16. Asfalt. Na rozwidleniu dróg asfaltowych kierujemy się szyldem „Nowe Sady 2”, czyli skręcamy w lewo. Aż do Faszcz jedziemy asfaltem. Przed miejscowością Faszcze na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo. Po kilkudziesięciu metrach wjeżdżamy do miejscowości Faszcze. Jedziemy prosto, cały czas pozostając na drodze asfaltowej aż do Użranek. Cudnochy. Jora Wielka - na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Użranki - na początku wsi od naszej drogi asfaltowej odchodzi ostro w prawo inna droga asfaltowa. Jedziemy prosto. Docieramy do centrum wsi. Naprzeciwko widać remizę strażacką. Jedziemy w lewo. Po lewej stronie mijamy kościół katolicki w stylu neogotyckim. Jedziemy prosto. Rozwidlenie dróg szutrowych. Kierujemy się w prawo - kierunkowskaz Kosewo 3 km. Odtąd aż do Mrągowa będziemy jechać drogami szutrowymi. Docierając do Kosewa, mijamy po prawej stronie Szkołę Podstawową. Po chwili, także po prawej Pensjonat Hubertus. Docieramy do rozwidlenia dróg przez wiaduktem kolejowym. Skręcamy w prawo, kierujemy się południowym brzegiem j. Juksty. Docieramy do drogi Nowego Probarku. W lewo bruk kierujący do drogi krajowej nr 16, Kierujemy się w prawo, na północ. Czerwonki - rozwidlenie drób, kierujemy się w lewo, pod górkę brukiem. Po lewej agroturystyka "Stara Szkoła". Mrągowo - rozwidlenie dróg asfaltowych. Kierujemy suię w lewo, w dół. Po ok. 200 m. skręcamy w lewo przy parkingu. Kierujemy się w dół w kierunku j. Czos i Festiwalowego Amfiteatru. Nad brzegiem jeziora rozciaga się wspaniała promenada, kierujemy się w lewo.
Opis pochodzi ze stroni itmragowo.pl

plik .gpx trasa w portalu mojrower.pl

Trasa Mikołajki - Tałty - Szymonka - Olszewo - Urwitałt - Stawek - Mikołajki

trasa mik_urit

Malowniczo położona trasa przy jeziorach oraz przez lasy (park). Delikatne wzniesienia bywają wymagające. Widoki rekompensują. Nierzadko można spotkać przedstawicieli lokalnej fauny.

plik .gpx trasa w portalu mojrower.pl