Festiwal Szantowy w Mikołajkach, który odbędzie się już w najbliższy weekend (30 lipca – 1 sierpnia) to święto muzyki i żeglarstwa. To jedna z najstarszych w Polsce imprez, gdzie można posłuchać żeglarskich pieśni. W jego ramach odbędą się rodzinne regaty, podczas których chętni będą mogli zmierzyć się w rekreacyjnym wyścigu omegami.

Podczas trzech dni festiwalowych wystąpią legendy polskich szant i piosenek żeglarskich. W tym roku organizatorzy pragną uczcić pamięć wybitnego polskiego muzyka i kompozytora Krzysztofa Klenczona, który dokładnie 40 lat temu zmarł.

Festiwal szantowy w Mikołajkach ma wieloletnią tradycję. Tak jak przez lata zmieniało się miasto Króla Sielaw, przekształcała się również formuła imprezy. Idea i cel festiwalu pozostały jednak bez zmian. Impreza ma promować muzykę szantową nie tylko w środowisku żeglarskim, ale również poza nim.

W tym roku ostatni dzień festiwalu (niedziela) będzie miał charakter festynu rodzinnego, podczas którego na placu Wolności organizatorzy zapewnią moc atrakcji dla dzieci.

W ramach festiwalu odbędą się także Regaty Rodzinne. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę będą miały miejsce dwa starty. Pierwszy o godz. 11.00, a drugi o 13.30. Nagrody za najlepsze wyniki w sobotę będą wręczane około godziny 17:30 na promenadzie w Mikołajkach – na scenie Festiwalu Szantowego.  Natomiast nagrody za najlepsze wyniki w niedzielę wręczane będą na Placu Wolności około godziny 17:00.

Rodzinne Regaty to świetna okazja do spędzenia wspólnie czasu, ale także doskonalenia umiejętności.

Głównym celem rodzinnych regat, które organizujemy we współpracy z miastem Mikołajki, jest propagowanie żeglarstwa wśród całych rodzin, a przede wszystkim wśród najmłodszych – mówi Joanna Durkiewicz, dyrektor rozwoju Wioski Żeglarskiej Mikołajki. - To ważne, żeby promować współzawodnictwo i umiejętności żeglarskie w grupie, która jest przyszłością tego sportu – dodaje.                                                                                                   

W załodze składającej się z 2 do 5 osób, co najmniej jedna musi posiadać uprawnienia sternika. Zadaniem każdej z drużyn będzie opłynięcie wskazanego punktu i powrót do portu. Zapisów można dokonywać w kapitanacie Wioski Żeglarskiej Mikołajki w godz. otwarcia, czyli 8.00 – 20.00 lub pod numerem telefonu 668 442 042.

Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta i Gminy Mikołajami, Mazurski Klub Żeglarski, Wioska Żeglarska Mikołajki i Centrum Kultury „Kłobuk”. Przedsięwzięcie objął swoim patronatem burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

Program:
30.07.2021 (Piątek "10 w skali Beauforta")
godz. 18.00 / Promenada
Roman Tkaczyk
„Atlantyda"
„Zejman i Garkumpel" cz. 1

31.07.2021 (Sobota "Wróćmy na jeziora")
godz. 11.00 Regaty Rodzinne
godz. 18.00 / Promenada
„Zejman i Garkumpel" cz. 2
Jędrzej Korzeń i „Szkutnicy dźwięku"
„Żeglarze Portowi"
„Wodny Patrol"

01.08.2021 (Niedziela)
godz. 11.00 Regaty Rodzinne
godz. 12.00 / pl. Wolności
Edukacyjny Piknik Żeglarski „Pod Banderą Króla Sielaw"
- animacje dla najmłodszych "W zdrowym ciele, zdrowy żeglarz"
- część kulinarna "Syty żeglarz, to szczęśliwy żeglarz"
- Muzyka szantowa na żywo

Dodaj komentarz