Zapraszamy na wykład Jerzego Łapo dotyczący historii naszego miasta oraz tradycji rybackich regiony.
Jerzy łapo to historyk, kulturoznawca, etnograf, miłośnik Mazur. Jest jednym z najbardziej znanych historyków z województwa warmińsko-mazurskiego. Autor wielu książek i opracowań o tradycjach, legendach i przeszłości regionu Warmii i Mazur.

Miejsce: Centrum Kultury "Kłobuk"
 
Terminy:
  • 15 października, godz. 9.00 oraz 11.30
  • 22 października, godz. 9.00 oraz 11.30
WSTĘP WOLNY

Mieszkańcy naszych terenów od wieków utrzymywali się z rybactwa. Wśród znalezisk archeologicznych w centrum miasta stwierdzono liczne ślady rybich ości pozwalających stwierdzić jakie gatunki poławiano. Ku zadziwieniu wielu w pierwszych wiekach funkcjonowania Mikołajek, wcale nie była to sielawa, z której nasze miasteczko słynie od początku XX wieku.
Od 1864 roku w Mikołajkach znajdowała się nawet duża przetwórnia ryb, która pozyskiwała także łuski z mazurskiej ryby – uklei, które służyły do wytwarzania sztucznych pereł.
Obecnie w Mikołajkach funkcjonuje Gospodarstwo Rybackie, a smaczne ryby są nadal atrakcją Mikołajek. Przysmakiem niezmiennie pozostaje wędzona sielawa. 

Dodaj komentarz