24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę, wkraczając na terytorium państwa ukraińskiego z północy, ze wschodu i od południa. Cały świat potępił ten akt terroru i ruszył do pomocy obrońcom. Także mikołajczanie włączyli się we wsparcie sąsiedniego narodu.

Pierwsze doniesienia o inwazji zszokowały nas wszystkich. Ale jednocześnie zewsząd płynęły sygnały wsparcia Ukrainy. Także z Mikołajek.

 

Mieszkańcy Gminy Mikołajki od razu otworzyli swoje drzwi na uchodźców. Hotelarze i drobni przedsiębiorcy deklarowali miejsca dla rodzin uciekających przed wojną. Akcję koordynował Urząd Miasta i Gminy.

 

Od początku inwazji ponad 8 mln ludzi uciekło z Ukrainy, w tym 1,5 mln do Polski - informuje ONZ. Tym, którzy zostali bronić swojej ojczyzny zaczęli pomagać wolontariusze zbierając dary. Trafiały one zarówno do cywilów jak i żołnierzy walczących z agresorem. W Mikołajkach od pierwszych dni inwazji funkcjonował magazyn z darami.

 

 

Mikołajczanie zbierali dary gdzie tylko mogli. Angażowali znajomych mieszkających poza granicami Polski, organizowali transporty do ukraińskich miast.

 

Z kolei gminni urzędnicy koordynowali działania obejmujące uchodźców przebywających na terenie naszego samorządu. W tym celu m.in. utworzono serwis z informacjami w języku ukraińskim.

Tymczasem przebywający u nas obywatele Ukrainy coraz bardziej się integrują z lokalną społecznością. Aby pomóc im zapomnieć o dramacie trwającym w ich ojczyźnie, również mikołajczanie podejmują szereg działań społecznych.

 

 Mimo znużenia i przerażenia niegasnącym konfliktem niosącym śmierć i zniszczenie, wywołanym przez Rosję, mieszkańcy Gminy Mikołajki pozostają solidarni z narodem Ukraińskim.

UWAGA! Nadal trwają akcje wspierające ukraińskich sąsiadów. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na profil Mikołajki Wolontariat.

 

Dodaj komentarz