Wody Polskie podpisały umowę na remont Kanału Węgorzewskiego, który będzie polegał m.in. na wykonaniu nowych umocnień brzegowych, koryto kanału zostanie pogłębione i oczyszczone. Prace potrwają do października 2022 r. Remont przejdzie też brzeg rzeki Węgorapy.

Kanał Węgorzewski jest kanałem żeglownym na szlaku głównym Wielkich Jezior Mazurskich, ciągnącym się od Pisza po Węgorzewo. Jego długość to 920 m. Koszt remontu Kanału Węgorzewskiego to blisko 21 milionów złotych, z czego 17,6 mln zł to środki europejskie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur.

Jednocześnie Wody Polskie poinformowały, ze trwają prace na rzece Węgorapie, która jest rzeką żeglowną i częścią szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Remont potrwa do marca 2023 r. W przypadku tej inwestycji unijne środki regionalne to 18,6 mln zł.

Obecni na podpisaniu umowy w Węgorzewie samorządowcy z Mazur podkreślali, że inwestycje na Mazurach nie tylko służą żeglarzom i turystom, ale także są doceniane przez architektów. Burmistrz Mikołajek wskazał, że w tym względzie została doceniona nowa mikołajska promenada, kładka w Giżycku i nowa śluza Guzianka.

Inwestycje w infrastrukturę wodną na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich są częścią większego projektu pod nazwą "Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich". Projekt ten jest wart 368 mln zł, z czego samorząd województwa ze środków unijnych przeznaczył 253 mln zł, budżet państwa i środki Wód Polskich to 98 mln zł, samorządy lokalne dołożyły kolejne 17 mln zł. W ramach tego projekty zbudowano m.in. nową śluzę Guzianka.

 

źródło: Będzie remont Kanału Węgorzewskiego i rzeki Węgorapy (portalsamorzadowy.pl)

Dodaj komentarz