Podczas wakacji zwracaj szczególną uwagę na bezpieczeństwo własnego dziecka. Weź pod uwagę, że w miejscowościach wyjątkowo turystycznych anonimowość każdej osoby wzrasta. Fakt ten często sprzyja niepożądanym zachowaniom, a bagatelizowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nierzadko prowadzi do tragedii, dlatego też pamiętaj:

• Wychodzisz na spacer w zatłoczone miejsca z kilkuletnim dzieckiem, nie odchodź od niego nawet na chwilę. Gdy robisz zakupy nie pozwól, aby czekało na ciebie pod sklepem. Jeśli idziesz na plażę, do parku, do restauracji czy innego tłocznego miejsca nie pozwól, aby twoje dziecko samowolnie oddalało się.
• Nie zezwalaj na to, aby twoje dziecko opuszczało dom/mieszkanie na długie godziny, nie mając wiedzy gdzie i z kim spędza czas i nie mając z nim żadnego kontaktu.
• Przypominaj dziecku, zwłaszcza temu najmłodszemu, aby zawsze unikało kontaktu z nieznajomym (zwłaszcza dorosłym nieznajomym).
• Pamiętaj, że Mazury to kraina nie tylko jezior, ale i lasów. Pilnuj, aby twoje dziecko (nawet te nastoletnie) samowolnie nie korzystało z takich miejsc, nawet jeśli planuje spędzać czas z kolegami/koleżankami. Niemniej przypominamy, że będąc w lesie należy korzystać z wydeptanych ścieżek, a jedyne bezpieczne miejsca do kąpieli to strzeżone przez ratowników plaże. W tzw. dzikich kąpieliskach (z zasady ustronnych miejscach) szanse uzyskania pomocy znacznie maleją.
• Wybierając się na kajaki, rowery wodne, łódki zawsze zakładaj kapok, a zwłaszcza dziecku i nie lekceważ alertów pogodowych.
• Monitoruj również treści, jakie przegląda twoje dziecko w sieci. Pamiętaj, że te szkodliwe (między innymi pornografia, przemoc, wrogość, nietypowe i dewiacyjne zachowania) mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę młodego człowieka.

W sieci dziecko może również paść ofiarą różnego rodzaju przemocy, nie tylko ze strony rówieśników, ale i dorosłych. Istnieje też spore zagrożenie nawiązania niepożądanych i ryzykownych znajomości. Wobec tego ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu, rozmawiaj z nim o jego doświadczeniach w sieci, a najlepiej zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej, czy skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu.

Opracował: Radosław Ferenc

Dodaj komentarz