ORLEN 80. Rajd Polski powraca do kalendarza rajdowych mistrzostw świata. Areną zmagań kierowców rywalizujących w narodowym klasyku tradycyjnie będą szutrowe odcinki zlokalizowane wśród mazurskich jezior i lasów, a baza rajdu po raz kolejny znajdzie się w Mikołajkach. Jubileuszowa, 80. edycja najważniejszej imprezy motorsportowej w kraju odbędzie się w dniach 27 - 30 czerwca 2024 roku.

Ogłoszenie przez Światową Radę Sportu Motorowego FIA (FIA WMSC) przyszłorocznego kalendarza mistrzowskiego cyklu, z rundą w Polsce, przygotowanego przez Promotora WRC, spodziewane jest 19 października 2023 roku ale już teraz wiadomo, że polski klasyk znajdzie się na tej liście. Rajd Polski to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych w naszym kraju. Pierwsza edycja miała miejsce w 1921 roku, co czyni go drugą najstarszą, po Rajdzie Monte Carlo, imprezą na świecie. W ostatnich latach Rajd Polski był częścią mistrzostw Europy. Teraz, między innymi dzięki wsparciu ORLEN, impreza wraca do kalendarza WRC. 

- Na tę decyzję Gmina Mikołajki czekała od 2017 roku. Po wielu próbach, staraniach i determinacji mikołajskiego samorządu, Polskiego Związku Motorowego, a wreszcie sponsora tytularnego ORLEN S.A., Rajd Polski zapewnił sobie miejsce w kalendarzu WRC. Dla mieszkańców Gminy Mikołajki, a także regionu, rajd stał się wydarzeniem, na które wszyscy czekają. Przyciąga on dziesiątki tysięcy kibiców, którzy korzystają z atrakcji Mikołajek i okolicy oraz znakomitej bazy turystycznej. Powrót Rajdu Polski do cyklu WRC to oznaka międzynarodowego prestiżu i wielka promocja Mikołajek, a także całego regionu Wielkich Jezior Mazurskich – powiedział Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Rajd Polski będzie w przyszłym sezonie rozegrany po raz osiemdziesiąty. Rundą mistrzostw świata z bazą w Krakowie został po raz pierwszy na inaugurację cyklu WRC w 1973 roku. Od blisko dwóch dekad trasa polskiego klasyka przebiega po szutrowych odcinkach specjalnych na Pojezierzu Mazurskim, a bazą są Mikołajki. 

- ORLEN Rajd Polski wraca do kalendarza mistrzostw świata. Myślę, że jest to informacja, na którą czekał każdy fan rajdowy w Polsce i nie tylko. Po raz kolejny czołowi kierowcy mistrzostw świata zaprezentują swoje umiejętności na tarasach wokół Mikołajek, trasach które bardzo lubiłem w czasach, gdy sam startowałem. Jest tu świetna atmosfera. Polscy kibice są niesamowici. To dlatego nie mogę się już doczekać tej imprezy. Pokażmy, że zasługuje ona na to, by gościć w kalendarzu WRC. Będziemy oczywiście trzymać kciuki za załogi reprezentujące ORLEN Team. Zapraszam wszystkich na odcinki specjalne wokół Mikołajek. Do zobaczenia -  zaprasza kibiców Robert Kubica.

Na mazurskich szutrach nie zabraknie rajdowych mistrzów, kierowców ORLEN Team: Kajetana Kajetanowicza i Miko Marczyka.  

- Rajd Polski jest bardzo bliski mojemu sercu, to też kawał historii polskiego motorsportu. Każdy start w Rajdzie Polski wspominam z uśmiechem na twarzy, bo z każdego z nich wyniosłem cenne doświadczenie. Pierwsza wygrana w 2010 roku smakowała fantastycznie, powtórzenie sukcesu rok później jeszcze dodało mi skrzydeł. Przełomowy był dla mnie 2013 rok. Wygraliśmy wtedy Rajd Polski po raz trzeci, rywalizując z bardzo liczną konkurencją w ekstremalnych warunkach pogodowych, do tego jechałem pierwszy raz autem klasy R5. Ten sezon zakończyłem po raz czwarty z rzędu jako Mistrz Polski. Zawsze miałem wielką przyjemność z jazdy po szybkich, mazurskich szutrach. Ogromnie cieszę się, że Rajd Polski wraca do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata. Jestem pewien, że będzie to niezwykle widowiskowa runda WRC, a polscy kibice pokażą, jak wygląda najlepszy na świecie doping – wspomina Kajetan Kajetanowicz

Powrót Rajdu Polski do kalendarza mistrzostw świata to wspaniała chwila. Od kiedy pamiętam, Rajd Polski był imprezą międzynarodową, natomiast w ostatnich latach należał do cyklu mistrzostw Europy. Bardzo się cieszę, że na tym etapie mojego rozwoju i naszej drogi sportowej z Szymonem, Rajd Polski powraca do najwyżej rangi – Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. To impreza uwielbiana przez wszystkich kierowców i kibiców oraz wspaniała promocja dla regionu i całego kraju. Mamy wspaniałe szutrowe trasy i organizatorów gotowych na podjęcie tego wyzwania. Cieszę się, że w przyszłym roku na Mazurach, będziemy dumnie reprezentować Polskę oraz Orlen Team. Ostatnie trzy edycje Rajdu Polski były bardzo udane dla naszego zespołu- wszystkie ukończyliśmy na podium, a w 2022 roku wygraliśmy rajd w klasyfikacji generalnej. W przyszłym roku także mamy zamiar pokazać się od jak najlepszej strony wśród najlepszych kierowców świata – powiedział Miko Marczyk.

 

źródło: Konferencja / Press Conference ORLEN 80. Rajd Polski Rally Poland - 09.10.2023 | ORLEN 79. Rajd Polski - 79th Rally Poland

Dodaj komentarz