Miasto Mikołajki znalazło się wśród laureatów rankingów "Budownictwo komunalne i społeczne 2000-2020" oraz „Wydatki inwestycyjne samorządów 2018 - 2020”, w kategorii małych miast, organizowanych przez niezależne i bardzo prestiżowe wśród samorządowców pismo "Wspólnota".

6-7 października w Katowicach odbyło się XIX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów. Jest to największa i najważniejsza profesjonalna konferencja dla samorządów w Polsce. W jej trakcie samorządowcy dyskutują się o problemach wykorzystania zasobów, którymi dysponują by skuteczniej realizowania zadania lokalne. Udział wzięło ponad 1000 uczestników i 350 ekspertów, wsród których byli m.in. marszałkowie, prezydenci i burmistrzowie a także naukowcy i eksperci branżowi.

Panele dyskusyjne zakończyła gala, podczas której wręczono nagrody w rankingu pisma Wspólnota. Miasto Mikołajki zajęło 10 miejsce w kategorii małych miast w „Budownictwie komunalnym i społecznym 2000-2020”. Z województwa warmińsko – mazurskiego w grupie miast powiatowych wśród laureatów znalazł się Lidzbark Warmiński, a z  gmin wiejskich – Kurzętnik.

Ranking „Budownictwa komunalnego i społecznego 2000-2020" został opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Łączna liczba mieszkań komunalnych oraz społecznych czynszowych wybudowanych przez samorząd została podzielona przez 1000 mieszkańców. Uzyskany wskaźnik posłużył do zbudowania rankingu.

W przypadku Mikołajek uwzględniono wcześniejszą budowę mieszkań w ramach Funduszy Dopłat Mieszkaniowych BGK oraz działania podjęte z Polską Akademią Nauk w Baranowie i Nowych Sadach. Przede wszystkim jednak duże znaczenie miała budowa lokali w ramach Gminnego Programu Budowy Mieszkań Komunalnych „Dla systematycznych”. W jego ramach powstało już 70 mieszkań z możliwością dojścia do prawa własności. Jest on dalej kontynuowany. Zakład Usług Komunalnych ogłosił niedawno przetarg na budowę trzech kolejnych bloków. Budowa uzależniona będzie od cen wynikających z przetargu. 

Analizowane są też inne formy wsparcia mieszkalnictwa komunalnego. Mimo tak dobrego wyniku istnieje szereg potrzeb mieszkaniowych, które wymagają zaspokojenia. Dlatego podejmowane są kolejne działania w tym zakresie.

Wśród liderów inwestycji Mikołajki znalazły sięna 12 miejscu w kraju wśród 610 małych miast (najwyżej w tej kategorii z naszego województwa). To bardzo dobry wynik pokazujący, że miasto od wielu lat znajduje się wśród najlepszych małych miejscowości naszego kraju, zajmując w każdej edycji coraz lepszą pozycję. W poprzednich latach nasz samorząd zajmował 84 (2016 – 2018) i 32 miejsce (2017 – 2019).

Dodaj komentarz