Mieszkańcy naszej gminy w minioną niedziele bawili się podczas Mikołajek w Mikołajkach. To tradycyjne święto wyróżnia się tym, że organizuje je lokalna społeczność.

W tym roku niedziela mikołajkowa wypełniona była atrakcjami. Rozpoczęła się sportowo – po raz pierwszy zorganizowano Mikołajkowy Bieg Na 6 Łap. Po reakcji uczestników można zakładać, że kolejne edycja z pewnością zagoszczą na stałe w programie tej świątecznej imprezy.

Równocześnie startowały biegi dla najmłodszych uczestników, a zakończeniem był wyścig „Mikołajskiej Dyszki” oraz zmagania w VIII Półmaratonie Mikołajkowym. W sumie na starcie zameldowało się około 500 uczestników. 

Z kolei w Centrum Kultury „Kłobuk” spotkać można było zwierzęta w świątecznej zagrodzie, była też lekcja przyrody z ptakami drapieżnymi. Jeśli już o zwierzętach mowa, to należy wspomnieć o ogólnopolskich akcjach „Zerwijmy łańcuchy - Uwolnij przyjaciela” czy ,,Nie kupuj, adoptuj”. Na właścicieli psów czekały warsztaty i bezpłatne porady zoopsychologa, a Gmina Mikołajki oraz sponsorzy zadbali o bezpłatne akcesoria dla czworonogów – wśród nich specjalna linka z amortyzatorem, by zamienić łańcuch wiejskiego psiaka na coś, co nie będzie go krzywdzić.

Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko kulinarne przygotowane przez Klub Radnych Mikołajki: słynny bigos i kiełbaski z grilla. Hotel Amax przygotował z kolei dwie zupy: pomidorową i gulaszową, które rozgrzewały uczestników w ten mroźny, grudniowy dzień. Rozgrzewała też kawa i herbata przygotowywana przez Szkołę Podstawową w Mikołajkach. W Słodkiej Dziupli skosztować można było ciast przygotowanych przez mieszkańców Mikołajek.

W Krainie Świątecznych Elfów czekały na dzieci animacje. Nad wszystkim czuwała Pani Mikołajowa, która przygotowała moc kreatywnych zabaw. Na warsztatach z kwiatami przygotowanych przez pracownię Florystyczną Anna M wykonać można było własnoręcznie ozdoby świąteczne, a Cool party bawiły wykonanymi na żywo zwierzakami z balonów.

Podczas Mikołajek w Mikołajach Zając Poziomka, Kulfon i kot Budzik odwiedzili bibliotekę. A to wszystko za sprawą Andrzeja Grabowskiego, autora książek i programów telewizyjnych (Tik-Tak, Wyprawy Profesora Ciekawskiego, Ciuchcia , Budzik). Autor opowiadał o swojej książce  pt. ,,Instrukcja obsługi pieska Jacósia”, warsztacie pisarza, pracy przy tworzeniu programów dla dzieci.


Na scenie sali widowiskowej wystąpili uczniowie ze szkół i przedszkoli z programem świątecznym a całość rozpoczął Teatr Delikates ze spektaklem pt.: Przygody Wieśka i Cześka. Jak Wiesiek i Czesiek pokonali wstyd".
W ABC miał miejsce Jarmark Rękodzieła Świątecznego. Znaleźć tam można było piękne ozdoby bożonarodzeniowe, oryginalne propozycje upominków oraz ręcznie wykonane pierniczki.
W „Kłobuku” rozstawiono także fotobudkę 360. To następca klasycznej fotobudki gdzie zamiast zdjęć na papierze, otrzymywaliśmy krótkie filmy do umieszczenia w socialmediach.

Dodaj komentarz