Michał Ostrowski z Mikołajek, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie został laureatem Wawrzynu Czytelników za rok 2022 za swoją książkę „Młynarski. Światowe życie”.

Dzieło Michała to biografia Wojciecha Młynarskiego, wybitnego tekściarza, poety i satyryka, który zmarł w 2017 roku. Ostrowski napisał tę książkę na podstawie swojej pracy magisterskiej, którą obronił na Wydziale Humanistycznym UWM pod kierunkiem dr hab. Bożeny Adamkowicz - Iglińskiej, prof. UWM.

W książce przedstawia życie i twórczość Młynarskiego w kontekście historycznym, kulturowym i społecznym. Opisuje jego dzieciństwo i młodość w powojennej Polsce, jego początki artystyczne w kabarecie Dudek i Studenckim Teatrze Satyryków, jego współpracę z wieloma znakomitymi wykonawcami, takimi jak Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz czy Seweryn Krajewski, jego sukcesy i niepowodzenia na scenie i w telewizji, jego zaangażowanie polityczne i obywatelskie, jego rodzinę i przyjaźnie. Ostrowski pokazuje Młynarskiego jako człowieka pełnego pasji, humoru i dystansu do siebie i świata, ale także jako artystę nieustannie poszukującego nowych form wyrazu i nieulegającego żadnym modom czy ideologiom.

– To, co się dzieje, jest dla mnie jakąś abstrakcją – mówił po otrzymaniu nagrody Michał Ostrowski. – Dziękuję za każdy głos oddany na moją książkę. Za jej sprawą chciałem „odczarować” Wojciecha Młynarskiego. Napisano o nim bardzo dużo, ale on sam nie pisał o sobie w ogóle – nie zostawił dzienników czy pamiętników jak chociażby Agnieszka Osiecka. Traktuję tę nagrodę jako zachętę do dalszego pisania. Temat już mam – kolejna książka będzie o niepełnosprawności.

Książka Ostrowskiego spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno krytyków, jak i czytelników. Zdobyła Wawrzyn Czytelników, czyli nagrodę przyznawaną przez głosowanie internautów na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Była też nominowana do głównej nagrody literackiej Warmii i Mazur „Wawrzyn”, którą jednak otrzymała Ishbel Szatrawska za dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. Ostrowski jest obecnie redaktorem naczelnym czasopisma „Kultura Warmii i Mazur” oraz pracuje nad kolejną książką o tematyce społecznej.

źródło: Absolwent polonistyki na UWM z Wawrzynem Czytelników | Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Dodaj komentarz