Po trzech dekadach działalności, stacja badawcza PAN w Kosewie Górnym ma zostać zamknięta. Polska Akademia Nauk zdecydowała o sprzedaży wszystkich 400 zwierząt, w tym jeleni i danieli, które żyły na terenie stacji.

Decyzja ta wywołała oburzenie i smutek wśród turystów, którzy odwiedzali to wyjątkowe miejsce. Przyczyny likwidacji ośrodka nie są jasne, a pracownicy stacji nie otrzymali żadnych szczegółowych informacji. Jeszcze w zeszłym roku istniała nadzieja na uratowanie stacji poprzez połączenie jej z Instytutem Rozrodu Zwierząt PAN w Olsztynie, ale plan ten upadł po zmianie władz akademii. Teraz pozostaje tylko żal za utratą cennego miejsca nauki i rekreacji.

Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk to unikatowe miejsce na mapie Mazur, gdzie można podziwiać dziką zwierzynę płową w naturalnym środowisku. Jest placówką badawczą zlokalizowaną w Kosewie Górnym. Na terenie placówki utrzymywane są w warunkach zbliżonych do naturalnych liczne stada Jeleniowatych należące do trzech żyjących w Polsce gatunków: Jeleni Szlachetnych, Danieli Europejskich oraz Jeleni Sika.

Dodaj komentarz