Szczoteczka elektryczna jest zdecydowanie lepsza od szczoteczki manualnej pod każdym względem. Jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna w swoim działaniu. Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, jak prawidłowo myć zęby za pomocą szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczka elektryczna to urządzenie przeznaczone do oczyszczania jamy ustnej. Pod tym pojęciem mogą kryć się wszystkie szczoteczki z silniczkiem elektrycznym, np. szczoteczki soniczne czy ultradźwiękowe. Szczoteczkę elektryczną najczęściej utożsamiamy jednak ze szczoteczką rotacyjną. Wspomniany silniczek napędza główkę czyszczącą urządzenia, sprawiając, że wykonuje ona ruchy rotacyjne (góra-dół), pulsacyjne (dociskanie główki do zębów i od nich), a w niektórych przypadkach również oscylacyjne (obracanie w lewo i prawo).

Szczoteczka elektryczna może być zasilana bateryjnie, akumulatorowo lub sieciowo. Jej główka generuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów w trakcie minuty pracy, co wpływa na skuteczność w oczyszczaniu jamy ustnej. Według specjalistycznych badań szczoteczka elektryczna rozbija nawet do 100% więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna! Najczęściej posiada kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, np. codzienny, wybielający, delikatny itd. Wyposażona jest również w funkcje zapewniające komfort użytkowania, m.in. czujnik kontroli nacisku czy timery odmierzające czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia zębów.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Zależy Ci na tym, aby Twoje zęby były zawsze czyste, a dziąsła nie ulegały podrażnieniom? Jeśli tak, zastosuj się do kilku zasad związanych z myciem zębów szczoteczką elektryczną.

1. Naładuj szczoteczkę. Urządzenie przechowuj w stacji ładującej lub w jej pobliżu.

2. Kontroluj stan włókien. Urządzenie w dobrym stanie posiada końcówkę z miękkimi włóknami, które nie wyginają się tak łatwo. Końcówki należy wymieniaj co trzy miesiące.

3. Nawilż główkę szczoteczki. Następnie nanieś na nią niewielką ilość pasty do zębów. Zwilżenie włókien pozwala na wytworzenie piany z pasty oraz zmiękczenie osadu obecnego na powierzchni zębów.

4. Podziel uzębienie na cztery części. Zacznij szczotkowanie od części górnej. Myj zęby pod kątem 45°, czyli tak jak w przypadku szczoteczki tradycyjnej.

5. Szczotkuj precyzyjnie. Każdej partii uzębienia poświęć trzydzieści sekund. Jeśli posiadasz nowoczesną szczoteczkę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest ona wyposażona w timery, które pilnują czasu mycia zębów za Ciebie. Wstrzymaj się ze szczotkowaniem przez godzinę, jeśli właśnie spożyłeś kwaśny posiłek lub wypiłeś sok pomarańczowy. Przyłóż główkę urządzenia do powierzchni zęba, a wykona praktycznie całą pracę za Ciebie.

6. Wyczyść język. Niektóre szczoteczki posiadają specjalny tryb pracy oraz końcówki wymienne do oczyszczania języka. Jego pielęgnacja jest bardzo ważna, gdyż to właśnie na jego powierzchni zbierają się największe ilości bakterii i drobnoustrojów, które mogą wywoływać różne choroby oraz być odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.

7. Wypłucz usta. Wystarczy niewielka ilość wody, aby wypłukać resztki pasty do zębów,

a także resztki bakterii czy też fluoru.

8. Umyj końcówkę. Wykonuj tę czynność po każdym jej użyciu. Dlaczego? Na główce czyszczącej oraz na jej włóknach osadzają się pozostałości po paście oraz bakterie, które przy następnym szczotkowaniu możemy nieświadomie przenieść na zęby.

9. Wyczyść przestrzenie międzyzębowe. Są to obszary zwykle niedostępne dla zwykłej szczoteczki manualnej. Aby je wyczyścić, używaj nici dentystycznej, irygatora lub specjalnej szczoteczki międzyzębowej.

10. Wypłucz jamę ustną. Używaj do tego płynu do płukania, który jest doskonałym uzupełnieniem całego procesu szczotkowania zębów. Taka czynność pozwala usunąć najdrobniejsze resztki pokarmowe oraz przywrócić przyjemny oddech.

Szczoteczka elektryczna – dla kogo?

Szczoteczki elektryczne działają nie tylko skuteczniej od szczoteczek tradycyjnych, ale oprócz tego są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszej jamy ustnej, ponieważ podczas ich pracy rzadziej dochodzi do podrażnienia szkliwa zębowego i dziąseł. Producenci tego typu przyrządów produkują modele przeznaczone nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Muszą być one jednak dostosowane pod względem wielkości główki czyszczącej oraz miękkości włosia do niewielkiej oraz wrażliwej jamy ustnej dziecka.

Szczoteczki elektryczne polecane są również użytkownikom aparatów ortodontycznych oraz posiadaczom mostów, protez, implantów i koron. Są również doskonałym wyborem dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów lub mają tendencję do podrażnienia dziąseł. Warto dodać, iż niemal w każdym zestawie ze szczoteczką elektryczną znajdują się końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, które możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

---ARTYKUŁ SPONSOROWANY---

Dodaj komentarz