Strzegą porządku nie tylko na lądzie, ale i na wodzie. Od początku sezonu mikołajscy policjanci patrolują mazurskie jeziora, pilnując by wypoczynek na wodzie był bezpieczny.
 
Wybraliśmy się na szybką łódź mikołajskich funkcjonariuszy, by przyjrzeć się ich pracy. Dzięki łodzi Sportis policjanci o wiele szybciej mogą przemierzać znaczne odległości na jeziorach w rejonie Mikołajek. To pozwala im dbać o bezpieczeństwo wypoczywających zarówno nad wodą, jak i na wodzie. Dzięki temu też mikołajscy policjanci mogą skuteczniej eliminować nietrzeźwych amatorów sportów wodnych. Porządku pilnują na jeziorach: Mikołajskim, Tałty, Tałtańskim, Śniardwy, a także na kanale Tałtańskim.

W 2019 roku policjanci z regionu przeprowadzili ponad 1100 interwencji na wodach i terenach przywodnych. Przeprowadzili 12 akcji ratunkowych. W trakcie przeprowadzonych kontroli ujawnili 31 sterników łodzi motorowych będących pod wpływem alkoholu i 35 nietrzeźwych osób na jednostkach pływających niebędących pojazdem mechanicznym. Nietrzeźwi sternicy w ubiegłym sezonie spowodowali 3 z 4 wypadków, do jakich doszło na wodzie. Ponadto policjanci interweniowali w sprawie 20 kolizji wodnych.

Osoby, które wykorzystując uroki jezior zdecydują się na spędzanie czasu nad wodą, muszą pamiętać tym, że woda to żywioł, który nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. W zeszłym roku podczas sezonu letniego liczonego od maja do września włącznie, na Warmii i Mazurach doszło do 49 utonięć (58 w całym roku). Do 32 z nich doszło w czasie wakacji. Do zdecydowanej większości utonięć doszło w jeziorach, a ich ofiarami najczęściej byli mężczyźni powyżej 50 roku życia. Główne przyczyny utonięć od lat są niezmienne. To przede wszystkim brawura, przecenianie własnych umiejętności i wypity wcześniej alkohol.

 

Dodaj komentarz